Wprowadzenie Relikwii Bartolo Longo – relacja filmowa

Kategoria: Aktualności,

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio odprawiona została Msza św. w bazylice Grobu Bożego w Miechowie, podczas której wprowadzone zostały relikwie bł. Bartolo Longo – jedynego świeckiego członka zakonu bożogrobców wyniesionego na ołtarze. Miechów stanowi siedzibę zwierzchnictwa zakonu w Polsce.

Bartolo Longo jest jednym beatyfikowanym świeckim członkiem w historii zakonu bożogrobców. Bł. Bartolo jest założycielem słynnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Był wielkim czcicielem Matki Bożej, rozpowszechniał Jej chwałę i głosił Jej cuda. Jest to także jedyny świecki członek w historii zakonu bożogrobców, który został beatyfikowany. Nawrócił się do Boga na wzór św. Pawła.

Podczas miechowskiej uroczystości nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce towarzyszyli: abp Pompei Tomaso Caputo, biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, ks. prałat Henryk Jagodziński – pierwszy radca Nuncjatury Apostolskiej w Indiach oraz kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji kieleckiej. Na tą wyjątkową uroczystość do Miechowa przyjechało z całej Polski blisko sto dam i rycerzy Grobu Bożego.

Uroczystą Eucharystię poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwa różańcowa w bazylice. Była także okolicznościowa prelekcja oraz film biograficzny o bł. Bartolomeo. Nuncjusz abp Salvatore Pennacchio poświęcił obraz przedstawiający bł. Bartolomeo.

Homilię wygłosił abp Pompei Tomaso Caputo. Przybliżył w niej postać żyjącego na przełomie XIX i XX w. błogosławionego Bartolomeo. – Z miłości do Maryi ustanowił liczne instytucje charytatywne, stając się żebrakiem na rzecz ubogich dzieci, przekształcając Pompeje w żywą cytadelę ludzkiej i chrześcijańskiej życzliwości – powiedział.

Zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie Józef Dąbrowski, również przypomniał postać błogosławionego. – Z miłości do Maryi, stał się pisarzem, apostołem Ewangelii, głosicielem, propagatorem Różańca, założycielem, pomimo ogromnych trudności, słynnego sanktuarium w Pompejach. Z miłości do Maryi, ustanowił liczne instytucje charytatywne, stając się żebrakiem na rzecz ubogich dzieci, przekształcając Pompeje w żywą cytadelę ludzkiej i chrześcijańskiej życzliwości – powiedział Józef Dąbrowski.

Jak podkreślił zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Bartolomeo Longo zainaugurowała w polskim zwierzchnictwie duchowe przygotowanie do rozpoczęcia peregrynacji relikwii błogosławionego do rodzin kawalerów i dam zwierzchnictwa, która rozpocznie się 5 października, a więc w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionego. Jest to odpowiedź na życzenie zwierzchnika Zakonu kard. Edwina Fredericka O’Briena, skierowane do członków zakonu podczas jubileuszowej pielgrzymki zwierzchnictw włoskich do Pompei.

Ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz i kustosz w sanktuarium, podkreśla w rozmowie z KAI znaczenie obecności zakonu bożogrobców dla kultu Grobu Bożego i budowania więzi z Jerozolimą. Uważa, że obecność relikwii bł. Bartolomea umocni, poprzez wstawiennictwo Matki Bożej, duchowość sanktuarium i przyniesie liczne owoce.

tekst za: eKAI

Zachęcamy także do obejrzenia relacji z wprowadzenie relikwii bł. Longo w programie TVP3 Kraków - "Kronika" z dnia 24.08.2017 g. 21.30 (od 6 minuty).

michow