Stowarzyszenie Śpiewacze MIECHOVIA

Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie

Chór mieszany Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie powstał z inicjatywy Andrzeja Grudnia w 1993 roku. Dokonało się to przez włączenie głosów żeńskich do istniejącego od wielu lat chóru męskiego. Wzbogaciło to brzmienie chóru i otworzyło nowe możliwości stylistyczne i wykonawcze.

Swój niepowtarzalny charakter chór zawdzięcza intensywnej pracy nad barwą i spójnością brzmienia. Dzięki wyważonym głosom, które doskonale ze sobą harmonizują, spotyka się z zachwytem słuchaczy wrażliwych na piękno wykonywanych utworów.

12102_703216289709423_1640870836_n

Zdjęcie pochodzi ze Face Book'a Stowarzyszenia: https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-%C5%9Apiewacze-MIECHOVIA-Ch%C3%B3r-Bazyliki-Grobu-Bo%C5%BCego-w-Miechowie/489504054413982

Obecnie chór liczy około 40 osób, które łączy umiłowanie śpiewu i wspólna pasja tworzenia muzyki. Chórzyści wywodzą się z różnych środowisk zawodowych i reprezentują przedział wiekowy od 18 do 80 lat. Chór koncertuje głównie a'capella, a także śpiewa z akompaniamentem organów. W repertuarze chóru znajdują się dzieła takich kompozytorów jak: J.S. Bach, J.F. Haendel, W.A. Mozart, Ch. Gounod, G. Verdi, G.G. Górzycki, J. Różycki, M. Gomółka, J. Elsner, F. Nowowiejski, J. Świder oraz wielu innych.
Zespół uświetnia lokalne uroczystości kościelne i państwowe, a także włącza się swym śpiewem w działalność charytatywna na rzecz potrzebujących. Chętnie śpiewa w kościołach okolicznych parafii, gdzie coraz chętniej jest zapraszany.

1653577_703216433042742_19782393_n
Chór jest dziewięciokrotnym laureatem Miechowskiego Przeglądu Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek. W 2002 roku reprezentował ziemię miechowską na XI Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach. Dwukrotnie koncertował z Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Brał także udział w liturgiach Mszy św. transmitowanych z Bazyliki Miechowskiej przez radio i telewizję. W ciągu wielu lat swej działalności chór zdobył sobie uznanie i sympatie mieszkańców nie tylko Miechowa. Stał się jego prawdziwym ambasadorem, promującym w wielu miejscach Polski miasto i jego niepowtarzalną Bazylikę Grobu Bożego. Dyrygentem chóru jest mgr Andrzej Grudzień, absolwent muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 1981 roku organista przy Bazylice miechowskiej.

PS.

Po zalogowaniu się na FB jest możliwość posłuchania wielu pieśni w wykonaniu miechowskiego chóru.