Odpust ,,Pustego Grobu” w Miechowie.

Odpust ,,Pustego Grobu” w Miechowie.

Kategoria: Inne,

W dniu 5 maja br., w III Niedzielę Wielkanocną w Sanktuarium Grobu Bożego obchodzone były uroczystości odpustowe z okazji Niedzieli zwanej w Miechowie Odpustem ,,Pustego Grobu”. O godz. 13.00 uroczystej sumie koncelebrowanej w bazylice przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Opat Zakonu OO. Cystersów w Jędrzejowie O. Rafał Ścibiorowski O.Cist.. W trakcie centralnej Mszy św. Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie- Zwierzchnictwo w Polsce zwani potocznie Bożogrobcami świętowali XX lecie Inwestytury w Miechowie. Na zakończenie uroczystości wręczono zasłużonym osobom duchownym i świeckim odznaczenia- miechowskie krzyże pielgrzyma. Po Eucharystii uczestnicy Liturgii udali się w procesji eucharystycznej do krużganków poklasztornych oraz do Kaplicy Grobu Bożego.

Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie, które nosi też tytuł kolegiaty i bazyliki mniejszej w ciągu roku celebruje kilka razy uroczystości odpustowe: m.in. w III Niedzielę Wielkanocną zwaną lokalnie Uroczystością ,,Pustego Grobu”, w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła z racji jedności z rzymskimi bazylikami,  w Niedzielę po 15 lipca z okazji konsekracji świątyni, na początku listopada z okazji rocznicy nadania i ogłoszenia tytułu bazyliki, w lutym z okazji rocznicy nadania tytułu kolegiaty i instalacji kapituły, oraz w Wielki Piątek. Ponadto każdy wierny może uzyskać odpust zupełny nawiedzając bazylikę miechowską raz w roku w dowolnie wybrany przez siebie dzień.