Odpust parafialny z racji konsekracji bazyliki

Kategoria: Aktualności,

W poniedziałek, 15 lipca w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystości odpustowe z racji obchodów 217. rocznicy konsekracji Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły charakterystyczne Godzinki o Bożym Grobie, które ułożył tuż przed kasatą zakonu generał Radliński, tutejszy proboszcz, na przełomie XVIII i XIX wieku.

O godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. Bp. Piotra Skuchy, biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Eucharystię koncelebrowali Kanonicy Kapituły Miechowskiej, kapłani należący do Zakonu Bożogrobców oraz księża z dekanatu miechowskiego.

Podczas uroczystej Eucharystii homilię wygłosił bp Piotr Skucha. Przypominając związki Miechowa z Ziemią Świętą, mówił o potrzebie budowania Kościoła na skale, do czego powołany był najpierw Piotr. Hierarcha zachęcał do wierności Chrystusowi, przypominał że droga do Niego prowadzi przez Kościół, który jest dziełem Chrystusa.

Na zakończenie Eucharystii przeszliśmy alejkami po dziedzińcu świątyni w procesji eucharystycznej

W uroczystościach odpustowych wzięli udział m.in.: Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciele władz samorządowych, pielgrzymi, goście i parafianie.

Konsekracji odbudowanego kościoła w Miechowie dokonał 15 lipca 1802 r. ostatni przełożony generalny zakonu bożogrobców, bp Tomasz Nowina Nowiński, proboszcz miechowski.