Blisko 700 osób na pielgrzymce do Miechowa

Blisko 700 osób na pielgrzymce do Miechowa

Kategoria: Aktualności,

Ok. 700 osób, w tym członkowie różnych wspólnot – do których biskup kielecki szczególnie skierował zaproszenie – uczestniczyło dzisiaj w V Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Była Eucharystia, konferencje i katechezy, wypuszczenie gołębi – symbolu Ducha Świętego i atrakcje kulturalne, związane m.in. ze stuleciem odzyskania niepodległości.Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Świadkowie wiary napełnieni Duchem Świętym”.

Biskup kielecki przewodniczył Eucharystii w bazylice Grobu Bożego, w asyście bardzo licznie zebranych kapłanów, którzy towarzyszyli wspólnotom i grupom parafialnym.

W homilii biskup mówił o fundamentalnym dla wiary znaczeniu Zmartwychwstania Chrystusa, nawiązując do pustego Grobu – najbardziej wymownego miejsca w bazylice miechowskiej. Zachęcał, aby całym swoim życiem świadczyć o Zmartwychwstaniu. Słowa szczególnej zachęty skierował do członków wspólnot. Cytował także ostatnią adhortację papieża Franciszka Gaudete et exsultate (O powołaniu do świętości w świecie współczesnym).

Wspomniał m.in. życie i postawy świętych Piotra i Pawła, świadków Jezusa, którzy szczególnie stali się świadkami Jego nauki i faktu pokonania śmierci.
Biskup zawierzył także diecezję kielecką Matce Bożej.

Spotkanie pielgrzymkowe trwało cały dzień, od godziny 8 rano, gdy w sanktuarium pojawiały się pierwsze grupy wiernych.

Wierni uczestniczyli w katechezach nt. ”Odkrywanie osoby i darów Ducha Świętego”, które odbywały się w różnych miejscach sanktuarium, np. w krużgankach, w kaplicy Całunu Turyńskiego, przed obrazem św. Barbary.

Uczestnicy wydarzenia wzięli także udział w Godzinkach o Grobie Chrystusowym w kaplica Grobu Bożego, w procesji uwielbienia wokół bazyliki, zakończonej wypuszczeniem gołębi – symbolu Ducha Świętego.
Konferencję pt. „Odpowiedzialność i rola grup parafialnych w trosce o wspólnotę Kościoła” – powiedział ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Wydziału ds. Misji i Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Kielcach. – Każda grupa w parafii, każda wspólnota ma swoją specyfikę i przez to jest bardzo cenna i potrzebna, każda powinna także odkrywać swoje charyzmaty – i oddziaływać na inne wspólnoty oraz na cała parafię – mówił ks. Zygmunt. Wskazywał m.in. specyfikę grup biblijnych, charytatywnych, liturgicznych i innych. – One wszystkie mają zadanie pogłębiać wspólnotę Kościoła – podkreślał.

Podczas pielgrzymki miało miejsce także nawiedzenie kaplicy Grobu Bożego i ucałowanie relikwii Stróża Grobu Bożego i popularyzatora modlitwy różańcowej – bł. Bartolo Longo. Dla uczestników pielgrzymki została również udostępniona wystawa w Muzeum Ziemi Miechowskiej, przypominająca wkład Miechowa w odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

tekst za: ekai.pl

Link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1f69DWkoUyBH3KFzLiEpn0S9mCvp8JusJ?usp=sharing